اخبار

اولین نمایشگاه مشترک صنعتی افغانستان و ایران در کابل افتتاح شد

اولین نمایشگاه مشترک صنعتی افغانستان و ایران در کابل افتتاح شد

اولین نمایشگاه مشترک صنعتی جمهوری اسلامی افغانستان و ایران امروز در شهر کابل افتتاح گردید.

به گزارش خبرگزاری آوا، این نمایشگاه در هوتل اورانوس با حضور مقامات کشورمان و سفیر ایران در کابل و نمایندگان اتاق های تجارت و صنایع کشور گشایش یافت.

آذرخش حافظی، رئیس روابط بین المللی اتاق های تجارت و صنایع کشور با بیان اینکه تدویر این گونه نمایشگاه ها برای رشد و انکشاف تجارت دو کشور همسایه و هم فرهنگ افغانستان و ایران گامی ارزنده وموثراست، گفت: برگزاری این نمایشگاه ها زمینه سرمایه گذاری های تجاری را برای دو کشور به وجود می آورد.

ابوالفضل زهره وند سفیر جمهوری اسلامی ایران در کابل گفت: برگزاری این نمایشگاه برای شکل دهی به تعاملات مختلف به ویژه در بخش تجارتی بین دو کشور مفید بوده و دو کشور را در مسیر همکاری های مشترک داخل می سازد.

وی خاطر نشان ساخت: ایران و افغانستان دو کشور دوست و برادرهستند و ازنظر فرهنگ، تاریخ، زبان و… نزدیکی های زیادی با هم دارند و تکنالوژی که از جمهوری اسلامی ایران وارد افغانستان می شود، برای افغانها قابل درک بوده وخود افغانها می توانند، آن را مدیریت کنند.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون ایران با 180 کشور جهان تعاملات تجارتی دارد، افزود: با توجه به برگزاری اجلاس سران جنبش عدم انسلاک در تهران ، بر خلاف کشورهای غربی این امر نشان دهنده آن است که جمهوری اسلامی منزوی نیست .

درادامه‏ی این مراسم علی ظفرزاده رئیس صنعت و معادن ولایت خراسان رضوی جمهوری اسلامی ایران، برگزاری نمایشگاه مشترک افغان – ایران را گام ارزنده در جهت تقویت روابط اقتصادی و تجارتی دو کشورخواند و اظهار داشت: این نمایشگاه به دو دلیل برای این دو کشور حائز اهمیت است، چرا که مصالح و موقعیت اقتصادی دو کشور با حمایت، عزم و اراده ناگسستنی دو ملت برای بخش خصوصی افغانستان وایران می باشد.

وی دلیل دوم را بهبود شاخص های اقتصادی افغانستان در سال های اخیر عنوان نمود و گفت: در سال های اخیر افغانستان در تولیدات داخلی، افزایش عاید سرانه و ….رشد قابل ملاحظه ای را داشته است.

داکتر حسن عبدالهی وزیر شهر سازی کشور نیز تدویر نمایشگاه مشترک صنعتی افغان- ایران را گام مثبتی در جهت تقویت روابط دو کشورعنوان کرد و خاطرنشان کرد: وزارت شهرسازی افغانستان از ایجاد نمایشگاه در بخش شهر سازی و ساختمان سازی از سوی ایران حمایت کرده و روابط بین دو کشور را در بخش ساختمان سازی کمک می کند.

داکترصدر الدین سحر، معین وزارت تجارت و صنایع کشورضمن موثر خواندن این نمایشگاه در تعاملات مشترک میان دو کشور گفت: تدویر این گونه نمایشگاه ها از نگاه آموختن تجارب یکدیگر مفید بوده و ما را به طرف تدویر نمایشگاه های بین المللی سوق می دهد.

وی در ادامه افزود: سطح واردات در افغانستان نسبت به صادرات بیشتر بوده، ما باید تلاش نماییم تا منابع زیر زمینی کشور را استخراج نموده تا بتوانیم ، سطح واردات و صادرات کشور را متعادل ترسازیم.

وی در ادامه افزود: با توجه به روابط حسنه دو کشور ایران و افغانستان، قرار است که جمهوری اسلامی ایران خط آهنی را از بندر اسلام قلعه الی ولایت هرات اعمار کند.

گفتنی است در نماشگاه مشترک صنعتی افغان- ایران به تعداد 25 شرکت تولیدی افغان که در بخش های مختلف از قبیل پروسس میوه، لوازم طبی، صنایع دستی، قالین، زیور آلات، موبل و فرنیچر، سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی، فعالیت دارند و در 25 غرفه فرآورده های خود را به نمایش گذاشته اند.

همچنین به تعداد 38 کمپنی تولیدی‌ ایرانی در بخش های شرینی باب، وسایل الکترونیکی، دستگاه ها و وسایل ساختمانی، شوینده ها ماشین آلات، بالون های گاز وغیره در 38 غرفه محصولات خود را به نمایش گذاشته اند.

این اولین نماشگاه مشترک بین افغانستان و ایران است که به همکاری اتاق تجارت و صنایع افغانستان از تاریخ 8 الی 10 سنبله سال جاری در هوتل قصر اورانوس برای مدت سه روز ادامه می یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *