شرکت کارخانجات کابلسازی ایران در سال 1344 با همکاری متخصصین ایرانی و آلمانی و با نام شرکت کابلسازی ایران-بایکا در محدوده­ای 5 هکتاری در تهران تاسیس و در سال 1346 راه­اندازی گردید.

با توجه به افزایش نیاز صنایع و توسعه سیستم مخابراتی در کشور، این شرکت کارخانه دیگری را در سال 1356 در شیراز راه اندازی کرد.

در سال 1361 نام شرکت به شرکت کارخانجات کابلسازی ایران تغییر یافت و در سال 1368 سهامداران ایرانی 100% سهام شرکت را در اختیار گرفتند.

به جهت تمرکزگرایی در سال 1397 کلیه ماشن آلات کارخانه تهران به کارخانه شیراز منتقل و نصب گردید.

امروزه این شرکت با حضور 130 نیروی متخصص دارای ظرفیت مصرف 10800 تن مس که قابل افزایش تا 12000 تن برای تولید کابل­های قدرت و مخابراتی طبق استانداردهای ملی و بین المللی مانند ISIRI, TCI, IEC, VDE,EN و BS می­باشد.

گستردگی محصولات این شرکت شامل کابل­های LV, MV, HV و کنترل، ابزاردقیق، مخابراتی مسی و فیبر نوری و تلفنی می­باشد.

این کارخانه امروز مجهز به جدیدترین خط CCV برای تولید کابل­های MV و HV و پیشرفته­ترین آزمایشگاه HV جهت تست کابل­های تولید شده می­باشد.

این شرکت همچنین خدماتی مانند مشاوره در طراحی کابل، انتخاب کابل، انتخاب مسیر کابل و تست­های نصب و پس از نصب کابل را به مشتریان ارائه می­نماید.

با توجه به بهره مندی پیوسته از صنایع مس ایران، همکاری نزدیک با صنایع وابسته به نفت و گاز و افزایش حضور شرکت در بازارهای بین المللی، این شرکت با اطمینان اعلام می­کند که هم در کیفیت و هم در کمیت قادر به عرضه محصولاتی رقابتی است.

لذا همکاری با شرکت کارخانجات کابلسازی ایران مزایای بیشتری برای مشتریان خواهد داشت. محصولات این شرکت در سه دسته اصلی زیر قابل تقسیم می­باشد:

  • کابل­ها و سیم­های قدرت
  • کابل­های فشار متوسط و فشار قوی تا سطح ولتاژ 132 کیلوولت
  • کابل­های ابزار دقیق و کنترل
  • سیم­ها و کابل­های مسی مخابراتی
  • کابل­های فیبر نوری مخابراتی