اخبار, گزارش بازدیدها, گزارش بازدیدها 2, نو آوری و مقالات

اولين نمايشگاه مشترك صنعتی افغانستان و ايران در كابل افتتاح شد

اولين نمايشگاه مشترك صنعتی افغانستان و ايران در كابل افتتاح شد

اولین نمایشگاه مشترک صنعتی جمهوری اسلامی افغانستان و ایران امروز در شهر کابل افتتاح گردید.

به گزارش خبرگزاری آوا، این نمایشگاه در هوتل اورانوس با حضور مقامات کشورمان و سفیر ایران در کابل و نمایندگان اتاق های تجارت و صنایع کشور گشایش یافت.

آذرخش حافظی، رئيس روابط بين المللی اتاق های تجارت و صنايع كشور با بیان اینکه تدوير این گونه نمايشگاه ها براي رشد و انكشاف تجارت دو كشور همسايه و هم فرهنگ افغانستان و ايران گامي ارزنده وموثراست، گفت: برگزاري اين نمايشگاه ها زمینه سرمايه گذاری های تجاری را برای دو کشور به وجود می آورد.

ابوالفضل زهره وند سفير جمهوري اسلامي ايران در كابل گفت: برگزاري اين نمايشگاه براي شكل دهي به تعاملات مختلف به ويژه در بخش تجارتي بين دو كشور مفيد بوده و دو كشور را در مسير همكاري هاي مشترك داخل مي سازد.

وی خاطر نشان ساخت: ايران و افغانستان دو كشور دوست و برادرهستند و ازنظر فرهنگ، تاريخ، زبان و… نزديكي هاي زيادي با هم دارند و تكنالوژي كه از جمهوري اسلامي ايران وارد افغانستان می شود، براي افغانها قابل درك بوده وخود افغانها مي توانند، آن را مديريت کنند.

وي با اشاره به اينكه هم اکنون ایران با 180 كشور جهان تعاملات تجارتي دارد، افزود: با توجه به برگزاری اجلاس سران جنبش عدم انسلاک در تهران ، بر خلاف کشورهای غربی این امر نشان دهنده آن است که جمهوری اسلامی منزوی نیست .

درادامه‏ی این مراسم علي ظفرزاده رئيس صنعت و معادن ولايت خراسان رضوي جمهوری اسلامی ایران، برگزاری نمايشگاه مشترك افغان – ايران را گام ارزنده در جهت تقويت روابط اقتصادي و تجارتي دو كشورخواند و اظهار داشت: اين نمايشگاه به دو دليل براي این دو كشور حائز اهميت است، چرا که مصالح و موقعيت اقتصادي دو كشور با حمايت، عزم و اراده ناگسستني دو ملت برای بخش خصوصي افغانستان وايران می باشد.

وي دليل دوم را بهبود شاخص هاي اقتصادي افغانستان در سال هاي اخير عنوان نمود و گفت: در سال هاي اخير افغانستان در توليدات داخلي، افزايش عايد سرانه و ….رشد قابل ملاحظه ای را داشته است.

داكتر حسن عبدالهي وزير شهر سازي کشور نيز تدوير نمايشگاه مشترک صنعتی افغان- ايران را گام مثبتي در جهت تقويت روابط دو كشورعنوان کرد و خاطرنشان كرد: وزارت شهرسازي افغانستان از ايجاد نمايشگاه در بخش شهر سازي و ساختمان سازي از سوی ایران حمايت كرده و روابط بين دو كشور را در بخش ساختمان سازي كمك مي كند.

داكترصدر الدين سحر، معين وزارت تجارت و صنايع كشورضمن موثر خواندن این نمایشگاه در تعاملات مشترك میان دو کشور گفت: تدوير اين گونه نمايشگاه ها از نگاه آموختن تجارب يکديگر مفيد بوده و ما را به طرف تدوير نمايشگاه هاي بين المللي سوق مي دهد.

وي در ادامه افزود: سطح واردات در افغانستان نسبت به صادرات بیشتر بوده، ما بايد تلاش نماییم تا منابع زیر زميني كشور را استخراج نموده تا بتوانیم ، سطح واردات و صادرات كشور را متعادل ترسازیم.

وی در ادامه افزود: با توجه به روابط حسنه دو کشور ایران و افغانستان، قرار است كه جمهوري اسلامي ايران خط آهني را از بندر اسلام قلعه الي ولايت هرات اعمار كند.

گفتنی است در نماشگاه مشترک صنعتی افغان- ايران به تعداد 25 شركت توليدي افغان كه در بخش هاي مختلف از قبيل پروسس ميوه، لوازم طبي، صنايع دستي، قالين، زيور آلات، موبل و فرنيچر، سنگ هاي قيمتي و نيمه قيمتي، فعاليت دارند و در 25 غرفه فرآورده هاي خود را به نمايش گذاشته اند.

همچنين به تعداد 38 كمپني توليدي‌ ايراني در بخش هاي شريني باب، وسايل الكترونيكي، دستگاه ها و وسايل ساختماني، شوينده ها ماشين آلات، بالون هاي گاز وغيره در 38 غرفه محصولات خود را به نمايش گذاشته اند.

اين اولين نماشگاه مشترك بين افغانستان و ايران است كه به همكاري اتاق تجارت و صنايع افغانستان از تاريخ 8 الي 10 سنبله سال جاري در هوتل قصر اورانوس براي مدت سه روز ادامه می یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *